Październik

 

Szkoła pamięta

Już po raz trzeci bierzemy udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Podobnie jak w ubiegłych latach upamiętniamy ważne rocznice, wydarzenia i postacie historyczne oraz dzielimy się informacjami o zrealizowanych przedsięwzięciach z oznaczeniem #SzkołaPamięta.

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

27 października w ramach tej akcji grupa V (wraz z nauczycielkami: p. Anią i p. Anitą) udała się na spacer pod pomnik „Warszawskie Termopile” i minutą ciszy uczciła pamięć o poległych w czasie II Wojny Światowej żołnierzach. Ponadto został zapalony pamiątkowy znicz.

Wszystkie te działania poprzedziły zajęcia dydaktyczne, w trakcie którym dzieci poznały historię związaną z pomnikiem. Przedszkolaki zwróciły szczególną uwagę na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszej stolicy

Bielańskie Duszki

28 października w godz. 17.00- 20.00 realizowana jest na terenie Bielan gra miejska „Bielańskie Duszki”. Tematem przewodnim jest motyw Zaduszek obchodzonych w różnych regionach świata.
Więcej informacji TUTAJ

DZIEŃ SENIORA

 

Dzieci z przedszkola 272 zawsze pamiętają o bielańskich seniorach. Tradycją naszego Przedszkola są wspólne spotkania z seniorami z okazji świąt Dnia Seniora, Dnia Dziecka. Niestety w tym roku nie mogliśmy osobiście gościć seniorów w Naszym Przedszkolu. Dlatego z okazji Europejskiego Dnia Seniora 25.10 dzieci w przedszkolu przygotowały własnoręcznie wykonane drobne upominki i okolicznościowe kartki z życzeniami. Chciałyśmy w ten sposób podziękować seniorom, że także o nas pamiętali w Dniu Dziecka. Dostaliśmy piękną niespodziankę przesłaną przez Ośrodek Wsparcia dla Seniorów: Al. Zjednoczenia 13 w postaci filmu pt. „Niesamowite przygody skarpetki”. Mogliśmy także wysłuchać osobiście nagranych życzeń skierowanych do przedszkolaków.

Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy osobiście gościć seniorów, aby wspólnie bawić się, świętować i słuchać ciekawych historii i wspomnień Naszych gości.

 

Link do krótkiego filmu (bajka o skarpetkach oraz życzenia od seniorów), który uczestnicy Ośrodka Wsparcia dla Seniorów Nr 1 przygotowali z myślą o Dzieciach podczas zajęć teatralnych w placówce: https://youtu.be/JSPGQ4NoXg

Spotkanie w ramach projektu „Dzieciaki Mleczaki”

 

Dnia 29.10 w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia w ramach ogólnopolskiego projektu Dzieciaki Mleczaki. Zajęcia odbyły się oddzielnie dla grup młodszych i starszych. Animatorzy jako „Mleczna Drużyna” w interesujący sposób z wykorzystaniem wielu rekwizytów wprowadzili dzieci w świat mleka i jego przetworów. Celem spotkania było poznanie dzieci z walorami odżywczymi mleka i jego przetworów oraz roli jaką pełnią dla zdrowia człowieka.

Spotkanie składało się z kilku części. W pierwszej części animatorzy przeprowadzili krótką pogadankę, wyjaśniającą pochodzenie mleka i to jak ważne jest ono w naszej diecie. W drugiej części dzieci bawiły się przy planszy demonstracyjnej przedstawiającej gospodarstwo rolne, dowiedziały się, że gospodarstwem zajmuje się rolnik i rolniczka i jak wygląda produkcja mleka. W trzeciej części dzieci w zespołach projektowały własne farmy, ozdabiając ilustracjami przedstawiającymi gospodarstwo rolne.

Na zakończenie dzieci otrzymały maski z wizerunkiem krowy, które ozdabiały według własnego pomysłu. Dużo emocji wzbudził quiz wiedzy o mleku. Podczas tej zabawy dzieci odpowiadały na pytania, następnie nagrodą było przejście przez makietę z wydrukowaną grą w klasy. Punktem kulminacyjnym była zabawa ruchowa ze śpiewem i wspólne zdjęcie z maskami.

Do domu dzieci otrzymały upominki – młodsze dzieci maskotki krówki, starsze magnesy na lodówkę. Spotkanie było niezwykle ciekawe i bardzo podobało się przedszkolakom, mamy nadzieję, żę spotkamy się jeszcze raz.