O programie Dzieciaki Mleczaki

    „Dzieciaki Mleczaki cz. I” to bezpłatna akcja edukacyjno-informacyjna na temat mleka i jego przetworów, skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ich opiekunów oraz rodziców. Program jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.

Głównym celem akcji jest wzrost świadomości dzieci na temat roli mleka i produktów mlecznych w ich diecie. Organizatorzy, poprzez zabawę, chcą kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe już od najmłodszych lat i promować mleko jako napój nie tylko zdrowy, ale też bardzo smaczny.

Mleko i jego przetwory są bardzo ważne w diecie dzieci. Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych w tym zakresie jest kluczowe, aby nasze pociechy rozwijały się prawidłowo i zdrowo rosły. Stąd też zrodziła się potrzeba dotarcia z ciekawym i merytorycznym przekazem nie tylko do rodziców, ale też bezpośrednio do dzieci. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Polska Izba Mleka.

„Dzieciaki Mleczaki” są realizowane od 2012 r. i co roku zaskakują różnorodnością wydarzeń, oryginalnością pomysłów i atrakcyjnością materiałów edukacyjnych.

 

Nasze przedszkole przystąpiło do tego projektu.

W  przedszkolu,, Misia Uszatka” poprzez ciekawe zabawy poznajemy pochodzenie mleka, jego zdrowe przetwory. Tworzymy piękne prace plastyczno- techniczne wykonane indywidualnie lub grupowo. Oglądamy prezentacje multimedialne na dużym ekranie.Dowiadujemy się jak  mleko trafia do sklepów i naszych domów,jak wygląda proces uzyskiwania mleka, co to są wymiona, jak powstaje biały ser,kefir, jogurt, zsiadłe mleko, masło.Na te i wiele innych ważnych pytań próbujemy wspólnie z dziećmi znaleźć odpowiedź.

Zdrowe, mleczne  produkty dostarczają dzieciom wielu cennych witamin i minerałów, dlatego też należy  o nich pamiętać każdego dnia.Mleczne produkty dostarczają organizmowi składniki odżywcze i decydują o dobrej kondycji skóry, włosów, zębów i kości,wspomagając przy tym rozwój umysłowy i fizyczny, jakże ważny dla dziecka w okresie przedszkolnym.

W ramach akcji odbyły się konkursy, spotkania z bohaterami projektu.

A  wszystko  przebiegało w fantastycznej atmosferze zabawy, aktywności twórczej i fizycznej.

Zachęcamy chętnych Państwa- rodziców i opiekunów do aktywnego uczestnictwa z dziećmi w projekcie  i do przesyłania na stronę internetową przedszkola na przykład- prac plastycznych dzieci , zdjęć czy opisu propozycji mlecznych posiłków, dań mlecznych, wykonanych wspólnie rodzinnie.

Poniżej dołączamy karty pracy do wykonania oraz zestawy kolorowanek.

Miłej zabawy 🙂

Beata Słomczyńska i Anita Olszewska

Karta pracy 1

Karta pracy 2

Karta pracy 3

Karta pracy 4