Finansowy Elementarz

20 listopada bielańskie przedszkole nr. 272 im. „Misia Uszatka” wzięło udział w warsztatach zorganizowanych przez Fundację Banku Millennium we współpracy z Fundacją Verba, pt.: „Finansowy Elementarz”. Jest to autorski program Banku Millennium pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Głównym celem programu jest przybliżenie dzieciom w wieku przedszkolnym podstawowych pojęć z zakresu finansów.  Wyjaśnienie w formie zabawy natury pieniądza oraz zasad oszczędzania, które ułatwią dzieciom start w dorosłe życie, tak aby w przyszłości w rozsądny sposób dysponowały swoimi wydatkami.

Warsztaty odbyły się w grupach 4, 5 i 6 latków, a zakres przekazywanej wiedzy dostosowany był do ich wieku. Zajęcia przeprowadzone były przez animatora, który wykorzystał do nich cykl książek z Panem Sebastianem – Przewodnikiem po świecie finansów. Dzięki atrakcyjnym materiałom edukacyjnym dzieci brały aktywny udział w proponowanych zabawach. Warsztaty podzielone były na 3 bloki tematyczne. W pierwszej części zajęć dzieci dowiedziały się „Co to są pieniądze”, w drugiej kolejności poznały „Wartość pieniądza” a na koniec bawiły się w „Sklep i oszczędzanie”. Przedszkolaki bardzo dobrze radziły sobie z rozpoznawaniem i nazywaniem różnych banknotów i monet a także potrafiły ułożyć je według ich wartości. Dowiedziały się również dlaczego warto oszczędzać, do czego służy bankomat i karta kredytowa.

Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało dyplom, książeczkę edukacyjną i kolorowankę.

Bardzo dziękujemy za ciekawą lekcję oraz wspaniałe upominki!

 

 

Paulina  Dąbkowska

Magdalena  Kopańska