Zaczynam Od Siebie – 11 Maja Dzień Bez Śmiecenia

Zapraszamy do zapoznania się z akcją firmy REKOPOL:

1682

Od trzynastu lat 11 maja edukujemy i zwracamy uwagę Polaków na potrzebę segregacji odpadów. Każdego roku poruszamy ten temat z nieco innej strony. Podczas poprzedniej edycji DNIA BEZ ŚMIECENIA, wyruszyliśmy w teren, dwa lata temu obalaliśmy mity i mówiliśmy o 10 zasadach Kultury Segregacji, wcześniej proponowaliśmy Polakom zajrzenie do swoich pojemników i upewnienie się, że prawidłowo segregują.

W tym roku postanowiliśmy nieco inaczej podejść do tematu. Dzień Bez Śmiecenia – 11 maja to w tym roku sobota – dzień, w który większość osób ma wolne od szkoły i pracy. Dlatego przygotowaliśmy serię elektronicznych Kartek, które mają za zadanie edukować i wskazać proste sposoby jak możemy się przyczynić do poprawy stanu środowiska. Kartki będą pojawiać się przez cały miesiąc na facebooku Dzień Bez Śmiecenia. Zapraszamy do polubienia fanpage’u żeby cały czas być na bieżąco.

Po pierwsze UNIKAM. Podczas kampanii będziemy zachęcać do rezygnacji z produktów jednorazowego użytku, kupowania rzeczy bez zbędnych/nadmiernych opakowań, korzystania z pojemników wielokrotnego użytku.

Po drugie PLANUJĘ. Tu będziemy zachęcać odbiorców kampanii do przemyślanych zakupów, planowania najbliższego menu oraz przygotowywania potraw z wykorzystaniem produktów, które mamy już w lodówce.

Po trzecie SEGREGUJĘ. W większości gmin obowiązuje zgodny z Rozporządzeniem Ministra Środowiska system segregacji odpadów, jednak mieszkańcy wciąż mają z nią problemy. Podczas prowadzonych działań będziemy zwracali uwagę na odpady, które sprawiają nam największe trudności.

Po czwarte WYKORZYSTUJĘ. Tym przekazem chcemy zwrócić uwagę odbiorców, że wiele wyrzucanych przez nas odpadów mogłoby zostać jeszcze wykorzystanych. Będziemy zachęcać do sprzedawania i oddawania niepotrzebnych przedmiotów oraz wykorzystywania różnych rzeczy na nowo.

Samego 11 maja będzie miała premierę Kartka, która pomoże nam dowiedzieć się ilu z nas jest gotowych na Eco Design. Chcemy żeby każdy z nas podjął proste działania, które ograniczą ilość odpadów lądujących na składowiskach, lub co gorsza w środowisku naturalnym. Odwiedź stronę Dzień Bez Śmiecenia na facebooku i podziel się kartką szerząc edukację ekologiczną.

Do 2021 roku ze sklepów znikną plastikowe jednorazówki (patyczki higieniczne, plastikowe widelce, noże, łyżki, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki), a dodatkowo do 2025 r. co najmniej 55 proc. odpadów komunalnych (pochodzących z gospodarstw domowych i przedsiębiorstw) musi zostać poddanych recyklingowi. Cel ten wzrośnie do 60 proc. do 2030 r. oraz 65 proc. do 2035 r.  Obecnie jest to nieco poniżej 27%. Powyższe zmiany nie będą możliwe jeśli producenci nie będą  eko projektować, a konsumenci nie zmienią swoich nawyków tak, aby nie wytwarzać niepotrzebnych odpadów, i nie będą poprawnie segregować.